84. rocznica urodzin Marka Kotańskiego

„Nikt nie jest stracony na zawsze” – to zdanie było fundamentem całego życia i pracy Marka Kotańskiego. Dzisiaj, w 84. rocznicę jego urodzin, wspominamy człowieka, który zrewolucjonizował polski system pomocy społecznej i dał nadzieję tym, od których inni odwracali wzrok.
Za każdym wielkim przełomem stoi niezwykła osobowość. Marek Kotański był nie tylko wybitnym psychologiem, ale przede wszystkim charyzmatycznym wizjonerem z niespożytą energią. Jego bezkompromisowość i niezłomna wiara w dobro drugiego człowieka inspirowały tysiące ludzi do działania. To właśnie on uczył polskie społeczeństwo trudnej sztuki empatii i zmuszał do przełamywania najgłębszych stereotypów. Jego innowacyjne podejście do leczenia zmieniło wszystko. Opierając terapię na modelu społeczności i bezwzględnej abstynencji, dał osobom uzależnionym coś więcej niż tylko odtrucie – dał im narzędzia do zbudowania życia od nowa. Filozofia MONAR-u, którą zapoczątkował, do dziś opiera się na przywracaniu ludzkiej godności, tolerancji i braterskiej miłości.
Serce Marka było jednak na tyle pojemne, że nie potrafił zatrzymać się tylko na jednym problemie. Gdy widział kryzys, działał. To on powołał do życia Ruch Wychodzenia z Bezdomności MARKOT, ruszył na pomoc chorym i odrzuconym w ramach programu „Solidarni wobec AIDS – Plus”, a także stworzył „Przystań” – bezpieczny azyl dla zagubionych dzieci z ulicy. Każdego dnia, w naszych poradniach, ośrodkach i schroniskach, udowadniamy, że wizja Marka wciąż trwa. Jego dziedzictwo żyje w każdym uratowanym istnieniu i w pracy nas wszystkich. Dziękujemy za tę drogę, Marku!