Kapituła Miecza Kotana czeka na zgłoszenia kandydatur
Podczas obchodów 10. rocznicy śmierci Marka Kotańskiego 19 sierpnia br. odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody Miecz Kotana. Nagroda ma postać miecza wykonanego ręcznie z metalu, autorem projektu jest Adam Bączkowski. Do każdego z egzemplarzy dołączony jest certyfikat.
Miecze Kotana są przyznawane za wrażliwość na sprawy ludzkie, szczególne osiągnięcia w przeciwdziałaniu zagrożeniom społecznym oraz zaangażowanie i twórczy wkład w kształtowanie opinii społecznej na temat osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Nagroda została ustanowiona przez Zarząd Główny MONARU na wniosek pracowników, pacjentów i podopiecznych, z okazji 30-lecia naszego stowarzyszenia.
O tym komu w tym roku przypadnie to zaszczytne wyróżnienie, zadecyduje Kapituła Nagrody Miecz Kotana, w składzie: Adam Bączkowski, Jolanta Łazuga-Koczurowska, Mariusz Kajda, Tomasz Kosielski, Roman Kulej, Piotr Radziwon, Małgorzata Sioma, Marek Stefaniak, Elżbieta Zielińska.
Kandydatury osób zasługujących na uhonorowanie nagrodą mogą zgłaszać członkowie, pracownicy i placówki Stowarzyszenia MONAR. Wnioski o przyznanie nagrody Miecz Kotana, zawierające następujące informacje: nazwisko i imię, zawód, tytuł naukowy, stanowisko, adres do korespondencji, biogram kandydata uwzględniający osiągnięcia i zasługi na polu przeciwdziałania zagrożeniom społecznym, należy do 27 lipca składać osobiście, wraz z uzasadnieniem, w zamkniętych kopertach z napisem Miecz Kotana lub nadsyłać pocztą tradycyjną na adres Biura Stowarzyszenia MONAR z dopiskiem: Kapituła Nagrody „Miecz Kotana”.
Laureatami nagrody w ubiegłych latach byli ks. prof. Czesław Cekiera, Piotr Jabłoński (dyrektor KBPN), prof. Jolanta Rogala-Obłękowska, reżyser Mirosław Dembiński, łódzka Telewizja TOYA, dziennikarki Barbara Pietkiewicz i Magdalena Majewska, Alfred Legarweij i Georges van Den Straten zasłużeni dla ruchu antynarkotykowego w Holandii, Marek Liciński, Jerzy Owsiak i prof. dr hab. Czesław Czabała.