Opolskie. Polacy i Czesi wobec przestępczości narkotykowej
Eksperci MONARU wzięli udział w seminarium zorganizowanym w dniach 8-9 września w Jarnołtówku, w ramach projektu „Zapobieganie i zwalczanie przestępczości narkotykowej – współpraca transgraniczna”. Nasi terapeuci poprowadzili warsztaty dla uczestników seminarium, gościli też specjalistów z Czech w ośrodku rehabilitacyjno-readaptacyjnym w Graczach.
– Czesi zainteresowani byli m.in. polskimi rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi marihuany. Prezentowali też własną politykę w tym zakresie, obalając powtarzane u nas często mity o tym, że w Czechach narkotyki są zalegalizowane – relacjonuje Wojciech Fijałkowski (na zdjęciu poniżej z mikrofonem), wiceprzewodniczący Zarządu Głównego MONARU, kierujący ośrodkiem w Graczach. Ośrodek ten odwiedzili przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się w Czechach pomocą osobom uzależnionym oraz policji. Pytali o programy terapeutyczne, źródła finansowania oraz zasady doboru kadry.
W ramach seminarium specjaliści MONARU zorganizowali warsztaty podczas których przedstawili program wczesnej interwencji FreD Goes Net oraz ofertę opolskiej poradni profilaktyki i terapii uzależnień. Oprócz Wojciecha Fijałkowskiego MONAR reprezentowali Magdalena Raszka, Tomasz Hormański, Marek Łabudziński i Rafał Michalik. Głównym organizatorem seminarium była Komenda Wojewódzka Policji w Opolu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Opolu i Komendą Wojewódzką Policji w Ostrawie.